Vishay/Dale RNC50H5362FRRSL
RNC50H5362FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5362FRRSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5362FRRSL.pdf
Availability of RNC50H5362FRRSL
QUANTITY
RNC50H5362FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5362FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5362FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5362FRRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5362FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5362FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H5362FRRSL
OUTPUT MODULE AC STD 20MA 5VDC datasheet.pdf
IC Z8PLUS 1K OTP 20-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 46MA 11 OHM TH datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 2.67GHZ datasheet.pdf
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 15A CARTRIDGE datasheet.pdf