Vishay/Dale RNC50H5422BSB14
RNC50H5422BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5422BSB14
Brief Description
RES 54.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5422BSB14.pdf
Availability of RNC50H5422BSB14
QUANTITY
RNC50H5422BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5422BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5422BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5422BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5422BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5422BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5422BSB14
CONN RECEPT 11POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
WINDOW MOUNT W/ MINI PORTAGRIP datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT NK datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D W/L datasheet.pdf
6POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY, datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf