Vishay/Dale RNC50H5422DSB14
RNC50H5422DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5422DSB14
Brief Description
RES 54.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5422DSB14.pdf
Availability of RNC50H5422DSB14
QUANTITY
RNC50H5422DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5422DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5422DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5422DSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5422DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5422DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5422DSB14
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MODULE IE MINIFIBERLINX-II datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf