Vishay/Dale RNC50H5521BSB14
RNC50H5521BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5521BSB14
Brief Description
RES 5.52K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5521BSB14.pdf
Availability of RNC50H5521BSB14
QUANTITY
RNC50H5521BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5521BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5521BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5521BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5521BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5521BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5521BSB14
CONN HEADER 50POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 12V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
M804 6C 4#23 2#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 SKT PLUG datasheet.pdf
LC2MOS 12-Bit, 750 kHz/1 MHz, Sampling ADC IC datasheet.pdf