Vishay/Dale RNC50H5560BSBSL
RNC50H5560BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5560BSBSL
Brief Description
RES 556 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5560BSBSL.pdf
Availability of RNC50H5560BSBSL
QUANTITY
RNC50H5560BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5560BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5560BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5560BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5560BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5560BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5560BSBSL
DIP CABLE - HDM34H/AE34M/HDM34H datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf