Vishay/Dale RNC50H5562DSB14
RNC50H5562DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5562DSB14
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5562DSB14.pdf
Availability of RNC50H5562DSB14
QUANTITY
RNC50H5562DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5562DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5562DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5562DSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5562DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5562DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5562DSB14
DELTA CONN 14POS PLUG W/O INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
60743A108 SPACER datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 26 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 10V X6S 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf