Vishay/Dale RNC50H55R6FSB14
RNC50H55R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H55R6FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 55.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H55R6FSB14.pdf
Availability of RNC50H55R6FSB14
QUANTITY
RNC50H55R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H55R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H55R6FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H55R6FSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H55R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H55R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H55R6FSB14
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPACER MOUNTS LED T-1 .550" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 17A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
JOYSTICK BD SERIES CONTACTLESS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf