Vishay/Dale RNC50H5600BSB14
RNC50H5600BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5600BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5600BSB14.pdf
Availability of RNC50H5600BSB14
QUANTITY
RNC50H5600BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5600BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5600BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5600BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5600BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5600BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5600BSB14
IC VOLT DET 4.38V LOW SOT-23B datasheet.pdf
SHIELD PLUS FRAME PLUS INSULATOR datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
RES 200 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 13.8MM RADIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
680UF 450V 45X50MM 85C 10000H datasheet.pdf