Vishay/Dale RNC50H5621DSB14
RNC50H5621DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5621DSB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5621DSB14.pdf
Availability of RNC50H5621DSB14
QUANTITY
RNC50H5621DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5621DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5621DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5621DSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5621DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5621DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5621DSB14
JUMPER-H1503TR/A3048R/H1501TR 3" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
PLUG ASSEM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X8R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf