Vishay/Dale RNC50H5621DSRSL
RNC50H5621DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5621DSRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5621DSRSL.pdf
Availability of RNC50H5621DSRSL
QUANTITY
RNC50H5621DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5621DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5621DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5621DSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5621DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5621DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5621DSRSL
CABLE ASSY LINE ENT 8 WIRE 240" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110 POS TH RA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 20POS 5MM VERT datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND LC SQ YLW SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 30MA 100 OHM TH datasheet.pdf