Vishay/Dale RNC50H5621FRB14
RNC50H5621FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5621FRB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5621FRB14.pdf
Availability of RNC50H5621FRB14
QUANTITY
RNC50H5621FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5621FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5621FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5621FRB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5621FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5621FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H5621FRB14
CAMERA CCD COLOR 1/2IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 50COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN INLINE TAP 10-18AWG BRWN datasheet.pdf
VARISTOR 11V 1A 0201 datasheet.pdf
CABLE OPT 4X10GBPS QSFP 10M datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 20.000000MHZ SMD datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf