Vishay/Dale RNC50H5623FRR36
RNC50H5623FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5623FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5623FRR36.pdf
Availability of RNC50H5623FRR36
QUANTITY
RNC50H5623FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5623FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H5623FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5623FRR36
Related LinksRNC50H5, RNC50H5623FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5623FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H5623FRR36
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD LOW SIDE SOIC-20 datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
6015 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
CABLE ASSY 316 NM MMCXJ datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf