Vishay/Dale RNC50H5691BSRE6
RNC50H5691BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5691BSRE6
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5691BSRE6.pdf
Availability of RNC50H5691BSRE6
QUANTITY
RNC50H5691BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5691BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5691BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5691BSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5691BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5691BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5691BSRE6
IC MONITOR TXRX OPTICAL 25-BGA datasheet.pdf
CABLE ASSY ST ZIPCORD 50/125 5M datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
PMC CARD SLIC SLAC T1/E1 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 777K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf