Vishay/Dale RNC50H5691DSRSL
RNC50H5691DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5691DSRSL
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5691DSRSL.pdf
Availability of RNC50H5691DSRSL
QUANTITY
RNC50H5691DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5691DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5691DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5691DSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5691DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5691DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5691DSRSL
CONN HEADER 17POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DIODE PIN 60V 100MA SS MINI-2P datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADSL CPE DVR 275MA 14-HTSSOP datasheet.pdf
IC CONTRLR LI-ION 4.40V SOT23-5 datasheet.pdf
REED SENSOR 23-50AT J-LEAD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T/SP7T datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 24POS DUAL SMD datasheet.pdf