Vishay/Dale RNC50H56R2FRB14
RNC50H56R2FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H56R2FRB14
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H56R2FRB14.pdf
Availability of RNC50H56R2FRB14
QUANTITY
RNC50H56R2FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H56R2FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H56R2FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H56R2FRB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H56R2FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H56R2FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H56R2FRB14
FITTING OUT VERT 45DEG YEL 2X2 datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
IC DC RESTORATION CIRCUIT 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN 24V OUT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 100POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 100V FLATPCK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL THRU SKT M12 datasheet.pdf
CIRC BREAKER PCB MNT 3A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf