Vishay/Dale RNC50H5761FPRSL
RNC50H5761FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5761FPRSL
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5761FPRSL.pdf
Availability of RNC50H5761FPRSL
QUANTITY
RNC50H5761FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5761FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5761FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5761FPRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5761FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5761FPRSL Details Description
Related parts for RNC50H5761FPRSL
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 237 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf