Vishay/Dale RNC50H5761FRBSL
RNC50H5761FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5761FRBSL
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5761FRBSL.pdf
Availability of RNC50H5761FRBSL
QUANTITY
RNC50H5761FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5761FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5761FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5761FRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5761FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5761FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5761FRBSL
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 18DIP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.3A 240 MOHM SMD datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DBM 9C SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf