Vishay/Dale RNC50H5761FSR36
RNC50H5761FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5761FSR36
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5761FSR36.pdf
Availability of RNC50H5761FSR36
QUANTITY
RNC50H5761FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5761FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H5761FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5761FSR36
Related LinksRNC50H5, RNC50H5761FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5761FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H5761FSR36
IC OP-AMP VIDEO HISPD SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
T-CODING BUSH FOR HAN Q 7/0 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC XO 15.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 8" WIRE datasheet.pdf