Vishay/Dale RNC50H5762FRBSL
RNC50H5762FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5762FRBSL
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5762FRBSL.pdf
Availability of RNC50H5762FRBSL
QUANTITY
RNC50H5762FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5762FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5762FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5762FRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5762FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5762FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5762FRBSL
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
ICL 3 OHM 20% 7A 17.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 9.78NS 100TQFP datasheet.pdf
CCS CBLCONV M12-PSB datasheet.pdf
SR BTS 59 WW 81 3 ASY datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
18000UF 16V 30X30 datasheet.pdf