Vishay/Dale RNC50H5762FSRE6
RNC50H5762FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5762FSRE6
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5762FSRE6.pdf
Availability of RNC50H5762FSRE6
QUANTITY
RNC50H5762FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5762FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5762FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5762FSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5762FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5762FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5762FSRE6
RES SMD 1.27K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.96MM R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 14A 14.1 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf