Vishay/Dale RNC50H5763BSRSL
RNC50H5763BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5763BSRSL
Brief Description
RES 576K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5763BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5763BSRSL
QUANTITY
RNC50H5763BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5763BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5763BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5763BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5763BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5763BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5763BSRSL
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEV FOR ADS1158 datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V X7R 1805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HIGH-TEMPERATURE LABEL datasheet.pdf
CONN MALE 9POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf