Vishay/Dale RNC50H5763FSB14
RNC50H5763FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5763FSB14
Brief Description
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5763FSB14.pdf
Availability of RNC50H5763FSB14
QUANTITY
RNC50H5763FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5763FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5763FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5763FSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5763FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5763FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5763FSB14
RES SMD 22.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V Y5U 2220 datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf