Vishay/Dale RNC50H5763FSBSL
RNC50H5763FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5763FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5763FSBSL.pdf
Availability of RNC50H5763FSBSL
QUANTITY
RNC50H5763FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5763FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5763FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5763FSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5763FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5763FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5763FSBSL
PHOTOTRANSISTOR NPN 850NM CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 24-VQFNV datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED HI GRN 220V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf