Vishay/Dale RNC50H5902FRBSL
RNC50H5902FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5902FRBSL
Brief Description
RES 59K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5902FRBSL.pdf
Availability of RNC50H5902FRBSL
QUANTITY
RNC50H5902FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5902FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5902FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5902FRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5902FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5902FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5902FRBSL
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf