Vishay/Dale RNC50H5971DRRSL
RNC50H5971DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5971DRRSL
Brief Description
RES 5.97K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5971DRRSL.pdf
Availability of RNC50H5971DRRSL
QUANTITY
RNC50H5971DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5971DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5971DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5971DRRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5971DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5971DRRSL Details Description
Related parts for RNC50H5971DRRSL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO46-3 datasheet.pdf
PYROLYTIC GRAPHITE SHT 125X90MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ SLOW DBL PULS datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 510 OHM 7SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBLE SKT KIT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf