Vishay/Dale RNC50H6040BSRSL
RNC50H6040BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6040BSRSL
Brief Description
RES 604 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6040BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6040BSRSL
QUANTITY
RNC50H6040BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6040BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6040BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6040BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6040BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6040BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6040BSRSL
IC REG LDO 3.8V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf