Vishay/Dale RNC50H6041BPR36
RNC50H6041BPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6041BPR36
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6041BPR36.pdf
Availability of RNC50H6041BPR36
QUANTITY
RNC50H6041BPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6041BPR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6041BPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6041BPR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6041BPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6041BPR36 Details Description
Related parts for RNC50H6041BPR36
SIDAC MC 2CH 170/340V 400A TO220 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR INS SMALL BLACK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
IC DAC ANTENNA TUNER 16FLIPCHIP datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 17.7DIA 130MM datasheet.pdf