Vishay/Dale RNC50H6042FRRE6
RNC50H6042FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6042FRRE6
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6042FRRE6.pdf
Availability of RNC50H6042FRRE6
QUANTITY
RNC50H6042FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6042FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6042FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6042FRRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6042FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6042FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6042FRRE6
IC ADC 16-BIT 40KHZ SMPL 28-DIP datasheet.pdf
TERM BLK W/LED 300 10A PA OR datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 51V 6.8 OHM 10% datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf