Vishay/Dale RNC50H6043FSR36
RNC50H6043FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6043FSR36
Brief Description
RES 604K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6043FSR36.pdf
Availability of RNC50H6043FSR36
QUANTITY
RNC50H6043FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6043FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6043FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6043FSR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6043FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6043FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H6043FSR36
LED WEDGE BASED T1-3/4 12V YEL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT MONO 3OUT 28-CDIP datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 14-SOIC datasheet.pdf
RH INSERTION BLADE AM7275123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL ST datasheet.pdf