Vishay/Dale RNC50H6120BSBSL
RNC50H6120BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6120BSBSL
Brief Description
RES 612 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6120BSBSL.pdf
Availability of RNC50H6120BSBSL
QUANTITY
RNC50H6120BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6120BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6120BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)612
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6120BSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6120BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6120BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6120BSBSL
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 10% 330VAC AXI datasheet.pdf