Vishay/Dale RNC50H6120BSRE6
RNC50H6120BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6120BSRE6
Brief Description
RES 612 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6120BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6120BSRE6
QUANTITY
RNC50H6120BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6120BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6120BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)612
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6120BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6120BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6120BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6120BSRE6
CONN HEADER 20POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 6.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC DGY 1X3"(6=6') datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V datasheet.pdf
7004932MCRCUBE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
MICRO 37C S 8" RBW JACKP NI datasheet.pdf