Vishay/Dale RNC50H6122DSB14
RNC50H6122DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6122DSB14
Brief Description
RES 61.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6122DSB14.pdf
Availability of RNC50H6122DSB14
QUANTITY
RNC50H6122DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6122DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6122DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6122DSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6122DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6122DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6122DSB14
IC FPGA 615 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.165" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf