Vishay/Dale RNC50H6190FRR36
RNC50H6190FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6190FRR36
Brief Description
RES 619 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6190FRR36.pdf
Availability of RNC50H6190FRR36
QUANTITY
RNC50H6190FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6190FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6190FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6190FRR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6190FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6190FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H6190FRR36
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SIDAC 150-170V 900MA AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .128" datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf