Vishay/Dale RNC50H6190FSRE6
RNC50H6190FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6190FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6190FSRE6.pdf
Availability of RNC50H6190FSRE6
QUANTITY
RNC50H6190FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6190FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6190FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6190FSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6190FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6190FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6190FSRE6
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9996 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 42SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
IC MONITOR PWR/CURR BIDIR 10MSOP datasheet.pdf
IC BASESTATION 2DFM datasheet.pdf
CONN HEADER .787" 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf