Vishay/Dale RNC50H6191BSBSL
RNC50H6191BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6191BSBSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6191BSBSL.pdf
Availability of RNC50H6191BSBSL
QUANTITY
RNC50H6191BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6191BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6191BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6191BSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6191BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6191BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6191BSBSL
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:2.42 0.6MH SMD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG21 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ 24QFN datasheet.pdf
O RING datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 51POS 100CM datasheet.pdf