Vishay/Dale RNC50H6191FSR36
RNC50H6191FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6191FSR36
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6191FSR36.pdf
Availability of RNC50H6191FSR36
QUANTITY
RNC50H6191FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6191FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6191FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6191FSR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6191FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6191FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H6191FSR36
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 5W 2818 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 730MA 1.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 85.05 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 41POS SMD R/A datasheet.pdf