Vishay/Dale RNC50H61R9FSB14
RNC50H61R9FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H61R9FSB14
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H61R9FSB14.pdf
Availability of RNC50H61R9FSB14
QUANTITY
RNC50H61R9FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H61R9FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H61R9FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H61R9FSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H61R9FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H61R9FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H61R9FSB14
CAP CER 0.018UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1A SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf