Vishay/Dale RNC50H6251FSB14
RNC50H6251FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6251FSB14
Brief Description
RES 6.25K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6251FSB14.pdf
Availability of RNC50H6251FSB14
QUANTITY
RNC50H6251FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6251FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6251FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6251FSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6251FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6251FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6251FSB14
IDC CABLE - HSC20H/AE20G/HSC20H datasheet.pdf
CONN WIRE SCREW-ON 16-22AWG BLUE datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN OPEN BACKPLANE 275POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONNECTOR DIP 16 PIN GOLD IDC datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 2DIG 0.8 TH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 352MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf