Vishay/Dale RNC50H6261DSBSL
RNC50H6261DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6261DSBSL
Brief Description
RES 6.26K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6261DSBSL.pdf
Availability of RNC50H6261DSBSL
QUANTITY
RNC50H6261DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6261DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6261DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.26k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6261DSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6261DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6261DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6261DSBSL
FILTER LINE 4.7MH 2.0A TYPE 600 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
MICRO 51 M 18" YEL JACKP datasheet.pdf
254 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
WIRE GATHERING BLADE datasheet.pdf
LED COB CX1510 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf