Vishay/Dale RNC50H6262BSRSL
RNC50H6262BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6262BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6262BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6262BSRSL
QUANTITY
RNC50H6262BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6262BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6262BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6262BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6262BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6262BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6262BSRSL
IC REG BOOST SEPIC ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MCU 32BIT 128K FLASH 64-LFBGA datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 34POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3KOHM RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf