Vishay/Dale RNC50H6340BSB14
RNC50H6340BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6340BSB14
Brief Description
RES 634 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6340BSB14.pdf
Availability of RNC50H6340BSB14
QUANTITY
RNC50H6340BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6340BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6340BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6340BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6340BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6340BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6340BSB14
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BATTERY PACK NICAD 6.0V 2400MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
COAX CABLE-DATA BUS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf