Vishay/Dale RNC50H6421BSBSL
RNC50H6421BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6421BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6421BSBSL.pdf
Availability of RNC50H6421BSBSL
QUANTITY
RNC50H6421BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6421BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6421BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6421BSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6421BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6421BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6421BSBSL
SW SNAP SPDT HINGE GOLD PCB 125V datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 160MA 24.6 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 160 OHM 50V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 15VQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf