Vishay/Dale RNC50H6421DSB14
RNC50H6421DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6421DSB14
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6421DSB14.pdf
Availability of RNC50H6421DSB14
QUANTITY
RNC50H6421DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6421DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6421DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6421DSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6421DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6421DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6421DSB14
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf