Vishay/Dale RNC50H6421DSBSL
RNC50H6421DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6421DSBSL
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6421DSBSL.pdf
Availability of RNC50H6421DSBSL
QUANTITY
RNC50H6421DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6421DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6421DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6421DSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6421DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6421DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6421DSBSL
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W AXIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 49A DO203 datasheet.pdf
FUSE 250MA 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
TFLEX HR6140,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58U datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.2A SOT23 datasheet.pdf