Vishay/Dale RNC50H6423BSRSL
RNC50H6423BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6423BSRSL
Brief Description
RES 642K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6423BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6423BSRSL
QUANTITY
RNC50H6423BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6423BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6423BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)642k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6423BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6423BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6423BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6423BSRSL
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0504 datasheet.pdf
IC MUX AMPLIFIER TRPL 1GHZ 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 18UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf