Vishay/Dale RNC50H6490BSRE6
RNC50H6490BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6490BSRE6
Brief Description
RES 649 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6490BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6490BSRE6
QUANTITY
RNC50H6490BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6490BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6490BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6490BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6490BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6490BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6490BSRE6
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC REG BCK SEPIC 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
LOCK WING KNOB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
COMBO 3W3 F SOD NM CAD datasheet.pdf
26500 15C 15#20 SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 50V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf