Vishay/Dale RNC50H6490FSRE6
RNC50H6490FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6490FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6490FSRE6.pdf
Availability of RNC50H6490FSRE6
QUANTITY
RNC50H6490FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6490FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6490FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6490FSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6490FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6490FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6490FSRE6
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048Y/H1507TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN MALE STR 5POS METAL KNURL datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.3A 110 MOHM TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf