Vishay/Dale RNC50H6491BSB14
RNC50H6491BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6491BSB14
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6491BSB14.pdf
Availability of RNC50H6491BSB14
QUANTITY
RNC50H6491BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6491BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6491BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6491BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6491BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6491BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6491BSB14
DIODE SCHOTTKY SINGLE 8V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 25POS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC TXRX TRANSLATING 4BIT 12XQFN datasheet.pdf
381 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf