Vishay/Dale RNC50H6491FSB14
RNC50H6491FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6491FSB14
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6491FSB14.pdf
Availability of RNC50H6491FSB14
QUANTITY
RNC50H6491FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6491FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6491FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6491FSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6491FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6491FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6491FSB14
CONN HDR VERT 16POS TIN .156 PCB datasheet.pdf