Vishay/Dale RNC50H6492BRRSL
RNC50H6492BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6492BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6492BRRSL.pdf
Availability of RNC50H6492BRRSL
QUANTITY
RNC50H6492BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6492BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6492BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6492BRRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6492BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6492BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H6492BRRSL
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO -18V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT-223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUS TXRX 3ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8:1 HI 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
THERMAL GAPPAD .040 8X16"" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 100MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
OMEGA CLAMP datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB R/A G ZINC datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf